Summer School 2024

Location

summer school map qsc

Schedule

  • Monday July 15

    9-9:30am Welcome, logistics
    9:30-10am VIP introductions
    10-11am Keynote Quantum Computing John Preskill (Caltech) 60 minutes
    11-11:30am break
    11:30-12:30pm Keynote Topological superconductors I Chetan Nayak 60 minutes

    Lunch

    1:30-3:30pm Electives, choose one:

    • Theory of Topological superconductivity part 1 [double class], Chetan Nayak, Microsoft    
    • Quantum Machine Learning part 1, Kathleen Hamilton, ORNL
    • Surface Science part 1, An-Ping Li, ORNL
    • Nano-fabrication part 1 Stephen Jesse, ORNL

    Bus to U Tennessee

    6:30-8pm Evening study session at University of Tennessee

  • Tuesday July 16

    9-10:15am Quantum simulation Nick Bronn (IBM)
    10:15-10:45am break
    10:45-12pm Error mitigation Bibek Pokharel (IBM)

    Lunch

    1:30-3:30pm Electives choose 1:

    • Theory of Topological superconductivity part 2 [double class] , Chetan Nayak, Microsoft
    • Quantum Machine Learning part 2, Kathleen Hamilton, ORNL
    • Surface Science part 2, An-Ping Li, ORNL
    • Nano-fabrication part 2 Stephen Jesse, ORNL

    Bus to U Tennessee

    6:30-8pm Evening study session at University of Tennessee

  • Wednesday July 17

    9-10:15am Error correction Eddie Schoute (LANL)
    10:15-10:45am break
    10:45-12pm Topological quantum computing from theory/algorithms perspective Eugene Dumitrescu (ORNL)

    Lunch, study session, student posters

    2-4:00pm Student Poster Session

  • Thursday July 18

    9-9:40am Introduction to QSC landscape Vivien Zapf (LANL) 45 min
    9:40-10:20am Topological spin liquids I Gabor Halasz (ORNL) 45 min
    10:20-10:40am break
    10:40-11:20am Topological spin liquids II Alan Tennant (ORNL) 45 min
    11:20-12pm Topological superconductors II Rob Moore (ORNL) 45 min

    Lunch

    1:30-3:30pm Elective choose 1:

    • Theory of spin liquids part 1 [double class] , Gabor Halasz, ORNL
    • Quantum Machine Learning part 1 Kathleen Hamilton, ORNL
    • Topological quantum computation algorithms part 1 Eugene Dimitrescu, ORNL
    • Neutron scattering part 1, Alan Tennant, ORNL

    6:30-8pm Evening study session at University of Tennessee

  • Friday July 19

    9-10:15pm Analog quantum computing Carleton Coffrin (LANL)
    10:15-10:45pm break
    10:45-12pm Quantum sensing Keynote speaker: Jun Ye (University of Colorado)

    Lunch

    1:30-3:30pm Elective choose 1:

    • Theory of spin liquids part 2 [double class] , Gabor Halasz, ORNL
    • Quantum Machine Learning part 2 Kathleen Hamilton, ORNL
    • Topological quantum computation algorithms part 2 Eugene Dimitrescu, ORNL
    • Neutron scattering part 2, Alan Tennant, ORNL

    6:30-8pm Evening study session at University of Tennessee

  • Monday July 22

    9-10:15pm QICK & superconducting qubits Gustav Cancelo, Susan Sussman (FNAL)
    10:15-10:45pm break

    10:45-12pm Quantum sensing Pri Narang (UCLA)

    Lunch

    1:30-3:30pm Elective choose 1:

    • Surface Science part 1 An-Ping Li, ORNL
    • Quantum algorithms part 1 Ang Li, PNNL
    • QICK board part 1, Sara Sussman, FNAL and team
    • Nano-fabrication part 1, Stephen Jesse, ORNL
    • Topological quantum computation algorithms Eugene Dimitrescu, ORNL

    6:30-8pm Evening study session at University of Tennessee

  • Tuesday July 23

    9-10:15pm Dark matter and sensing – Tali Figuero (Northwestern)
    10:15-10:45pm break
    10:45-12pm Quantum for AI – Sabre Kais (Purdue)

    Lunch

    1:30-3:30pm Elective choose 1:

    • Surface Science part 2 An-Ping Li, ORNL
    • Quantum algorithms part 2 Ang Li, PNNL
    • QICK board part 2, Sara Sussman, FNAL and team
    • Nano-fabrication part 2, Stephen Jesse, ORNL
    • Topological quantum computation algorithms part 2, Eugene Dimitrescu, ORNL
  • Wednesday July 24

    9-10:15pm HPC for quantum computing Travis Humble (ORNL)
    10:45-12pm Quantum optics for sensing Claire Marvinney (ORNL)

    Lunch

    1:30-3:30pm Elective choose 1:

    • Theory of Measurement-induced phenomena part 1 [double class] Sagar Vijay, UCSB
    • Quantum algorithms part 1, Ang Li, PNNL
    • QICK board part 1, Sara Sussman, FNAL and team
    • Neutron scattering part 1, Alan Tennant, ORNL
  • Thursday July 25

    9-10:15pm Cold atoms Katarzyna Krzyzanowska (Kasia) (LANL)
    10:45-12pm Nuclear physics Joe Carlson (LANL)

    Lunch

    1:30-3:30pm Elective choose 1:

    • Theory of Measurement-induced phenomena part 2 [double class] Sagar Vijay, UCSB
    • Quantum algorithms part 2, Ang Li, PNNL
    • QICK board part 2, Sara Sussman, FNAL and team
    • Neutron scattering part 2, Alan Tennant, ORNL
  • Friday July 26

    9-10:15am Final exam
    10:15-10:45am break
    10:45-12pm Talk from QSA, next year’s organizer Bert de Jong (LBNL)
    12-12:30pm Scores, prizes announced, Conclude